Об’єктивність та прозорість ліцензійних бірж із продажу пиломатеріалів та деревини є великим плюсом для стабільності та відновлення ринку. Все трапилося завдяки новому законодавству 2021 року, коли виникли зміни щодо ринку. Після того будь-які торги мали проходити на прозорих умовах і в електронному форматі, що підвищує конкуренцію та ліквідність, а також дозволяє позбутися великої кількості тіньових схем та корупційної діяльності.
Статистика після року реформ
Приблизно за рік після введення нових законів на одній із бірж було реалізовано 1,934 млн. кубометрів деревини. Лісові господарства отримали додатковий дохід на рівні 800 млн. гривень за рахунок підвищення конкуренції. Тут https://aweu.org.ua/general/prodazh-neobroblenoyi-derevyny-u-chernigovi-na-birzhovyh-torgah/ про це можна докладно прочитати, а також вивчити ключові переваги нового проекту. Для держави це також плюс, бо зростають відрахування до бюджету.
Основне завдання – виключити корупцію та прямі договори, як було раніше. До того ж лісові господарства змушені були штучно завищувати ціни, щоб платити відкати. Тягар таких платежів лягав на плечі покупців, тобто. простих виробників, будівельників та ремонтників.
Особливості роботи біржових технологій
Інформація про аукціони є у єдиному інформаційному просторі. Електронна торгова система доступна кожному, хто хоче вивчити хід проведення торгів, проаналізувати кількість матеріалів, що продаються, і вивчити актуальні ціни. Правила аукціону однакові кожному за покупця і продавця, що унеможливлює будь-які втручання третіх сил.
Автоматичний вибір переможця ґрунтується на складних алгоритмах біржі. Повна автоматизація унеможливить шахрайство або махінації. Переможцем аукціону стане той, хто останнім зробив ставку. Жодні сторонні фактори не можуть вплинути на хід аукціонів та їхнє логічне закінчення.
Біржові котирування
Спеціальний розділ з аналітикою дозволить відстежувати величезну кількість параметрів, враховуючи вартість залежно від класу деревини, її технічних та фізичних характеристик, а також породи. Вибірка можлива і за регіонами України, загальною вартістю та багатьма іншими параметрами. Доступ до інформації організовано одразу для всіх учасників.
Також фахівці біржі публікують біржові індекси з огляду на них величезну кількість корисної та важливої інформації. Формуються щотижневі та щомісячні середньозважені ціни відповідно до сортаменту до породи деревини. Завдяки таким індикаторам можна зрозуміти реальну атмосферу на ринку деревини.
Діяльність асоціації
Відмінним помічником для великої кількості учасників ринку стане Асоціація деревообробних підприємств України. Це добровільне об’єднання підприємств, аналітиків, науковців та просто представників лісової галузі.
Діяльність асоціації полягає у наданні професійної допомоги та підтримки всім, хто її потребує. Також представники своєчасно реагують на зміни законодавства та дають свої рекомендації щодо того, які зміни внести до того чи іншого закону.